Pages

Tuesday, August 4, 2009

Ceramika w przestrzeni miejskiej - Ul. Wspólna, kościół św. Barbary, stacje drogi krzyżowej.

Ceramiką w przestrzeni miejskiej nazywam ceramikę, która funkcjonuje w miejscach publicznych, dostępnych dla wszystkich ludzi. To najczęściej ceramika będąca na zewnątrz budynków, która musi łączyć w sobie walory estetyczne z odpornością na złożone warunki klimatyczne.
To ceramika, której często w ogóle nie dostrzegamy w naszym otoczeniu. Tak właśnie było w moim przypadku. Mieszkałem na Mokotowie w starej, przedwojennej kamienicy przy ul. Wiktorskiej i dopiero kilka lat od zamieszkania zauważyłem jak cudownie wiśniowy kolor mają klinkierowe płytki okładzinowe pokrywające elewację, i jak technicznie perfekcyjne jest ich wykonanie. Kolejnych kilka lat potrzebowałem aby odkryć, że na krótkim odcinku ulicy różne kamienice pokryte są kilkoma rodzajami płytek pochodzącymi z różnych wytwórni. A to przecież tylko płytki okładzinowe. Jest w Warszawie, i w innych miastach, a także poza miastami, więcej "ukrytej" ceramiki w przestrzeni publicznej. Warto wybrać się aby ją odszukać. Warto być uważnym gdyż ceramika jest wszędzie!

Miejsce, które ukazują poniższe zdjęcia, odkryłem przypadkiem, zrobiłem zdjęcia, z których nie wszystkie są ostre, przepraszam.

Obrazy ceramiczne przedstawiające stacje drogi krzyżowej są zaprojektowane i wykonane w pracowni Lecha i Piotra Grześkowiaków, to ojciec i syn. Niewiele można znaleźć na ich temat, jeżeli ktoś coś wie, chętnie usłyszę.

Warto zajrzeć do wnętrza kościoła, jest tam mozaika za ołtarzem głównym oraz imponująca mozaika na suficie.



01. Stacja - widok ogólny.

02. Detale architektoniczne.

03. Obrazy są podziwiane przez miłośniczki ceramiki.

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

No comments: